Засоби спеціальної обробки ЗСУ
ЗАВДАННЯ ЯКІ ВИКОНУЮТЬСЯ:
ЛІКВІДАЦІЯ РХБ ЗАРАЖЕННЯ
ЗАХОДИ:
- спеціальна обробка військ
- дегазація, дезактивація, дезінфекція ділянок місцевості, доріг, фортифікаційних споруд та пилопридушення на них
Класифікація засобів спеціальної обробки
Дегазацією - називається знезараження заражених об’єктів шляхом руйнування (нейтралізацією) або видаленням отруйних речовин, шляхом розчинення, випарюванням або сорбцією.
Дезактивацією - називається видалення радіоактивних речовин з заражених поверхонь до допустимих величин зараження, безпечних для людини.
Дезінфекцією - називається знешкодження хвороботворних мікробів і зруйнування їх токсинів на об’єктах, які підпали зараженню.
Дезінсекцією - називається знешкодження комах і кліщів – переносників інфекційних захворювань.
Дератизацією - називається знешкодження гризунів (мишей, пацюків).
Часткова спеціальна обробка
Часткова спеціальна обробка організовується за вказівкою командира батальйону (роти) та проводиться особовим складом в ході виконання бойової задачі під керівництвом командира з метою забезпечення можливості ведення бойових дій без засобів індивідуального захисту шкіри, а також забезпечення входу особового складу в об’єкти бойової техніки та фортифікаційних споруд.
Вона включає:
- При зараженні отруйними речовинами (ОР) – дегазацію відкритих ділянок шкіри, обмундирування, спорядження, взуття, лицевих частин протигазів, стрілецької зброї, а також окремих зовнішніх ділянок поверхні озброєння та військової техніки, з якою особовий склад постійно торкається в ході бойових дій. Обробка відкритих ділянок шкіри проводиться негайно.
- При зараженні радіоактивними речовинами (РР) - дезактивацію відкритих ділянок шкіри, обмундирування, спорядження, взуття, засобів індивідуального захисту та стрілецької зброї.
- При зараженні біологічними засобами (БЗ)- дезінфекцію відкритих ділянок шкіри (лиця, шиї, рук) людини. Часткова дезінфекція проводиться в розташуванні підрозділу на зараженій ділянці або при виході з неї.
Порядок проведення часткової спеціальної обробки.
Повна спеціальна обробка військ
Повна спеціальна обробка військ проводиться за командою командира полку, як правило, після виконання бойового завдання, а також після виходу підрозділів з бою з метою забезпечення особового складу можливості діяти без ЗІЗ. Вона включає проведення в повному обсязі дегазації, дезактивації, дезінфекції озброєння та військової техніки, боєзапасів та інших матеріальних засобів, а при необхідності, й санітарні обробку особового складу.Повна спеціальна обробка підрозділів проводиться за командою командира полку, як правило, після виконання бойового завдання в районах, які займають підрозділи.
Пункт спеціальної обробки розгортається на ділянці місцевості з природними масками поблизу джерел води.
Принципова схема пункту спеціальної обробки (варіант):
1 – майданчик обробки за допомогою дегазаційних комплектів; 2 – майданчик обробки АРС;3 – майданчик обробки стрілецької зброї; 4 – майданчик обробки засобів індивідуальногозахисту; 5 – майданчик заміни зараженого обмундирування; 6 – технічне обслуговування;7 – пост контролю повноти спеціальної обробки
Порядок і прийоми обробки типових об’єктів, ОВТ
Часткова дегазація гармат, мінометів, бойових машин, пускових установок керованих ракет проводиться розрахунками з використанням дегазаційних комплектів або протирання дрантям, яка змочена дегазуючими розчинами (рецептурами).
Основні ділянки міномету (а), гармати (б), бойової машиниреактивної артилерії (в), які підлягають частковій дегазації
Часткова дегазація ракетної техніки та техніки підрозділів ППО проводиться розрахунками з використанням дегазаційних комплектів або протиранням дрантям, змоченим дегазуючими розчинами (рецептурами).
Основні ділянки ракетної техніки, які підлягають частковій дегазації
Фортифікаційні споруди і місцевість
- Дезактивація входів, люків, дверей, амбразур, фортифікаційних споруд проводиться обмітанням вологими віниками, а траншей, окопів, ходів сполучень – зрізанням шару грунту товщиною до 3 см. Зрізаний грунт збирається і відноситься на 15-20 м від місця розташування особового складу.
- Одна людина за годину може зрізати грунт з 10 м траншеї (окопу, ходу сполучення).
- Найбільш важливі ділянки місцевості, на яких особовий склад вимушений довгий час виконувати бойову задачу, можуть підлягати дегазації, дезактивації.
- Дегазація в літніх умовах проводиться розсипанням ГК, хлорного вапна з наступним зволожуванням водою.
- Дезактивація проводиться зрізанням зараженого шару товщиною: грунту – до 3-5 см, снігу – 20 см, ущільненого снігу – до 6 см. Аналогічно, у відсутності ГК, проводиться дегазація.
- Зрізаний шар грунту (снігу) збирається і відноситься на 15-20 м від місця розташування особового складу. Одна людина за годину може зрізати грунт на ділянці 15-25 м2.
- На значних ділянках місцевості проводяться зняттям грунту за допомогою інженерної техніки (бульдозерів, скреперів, грейдерів).
- Для дегазації, дезінфекції окремих ділянок місцевості можуть використовуватись АРС-14, а для дезактивації доріг з твердим покриттям – ТМС-65.На продегазованій ділянці особовий склад може зняти ЗІЗ шкіри, але не знімати протигази.
Похідні кухні, кухонний посуд та інвентар
- Обробка зовнішніх поверхонь кухонь проводиться комплектами ДК-4, ДК-5, ИДК-1, які є на тягачі з використанням відповідних розчинів (рецептур). Після проведення обробки похідні кухні 2-3 рази споліскуються чистою водою.
- Дегазація, дезактивація кухонного посуду та інвентарю проводяться кип’ятінням або промиванням гарячою водою з милом.
- Дезінфекція кухонного посуду та інвентарю проводиться кип’ятінням в 20 % содовому розчині протягом 30 хв. для неспороутворюючих форм мікробів і протягом 1 години – для спорових форм. Котли для приготування їжі дезінфікуються кип’ятінням 2% содового розчину протягом 1 години. Одночасно в котлах можна кип’ятити всі дрібні металічні і дерев’яні належності до кухонь. Після дезінфекції майно ретельно промивають чистою водою.
Особливості дегазації полімерних дерев’яних, гумових і шкіряних виробів
- Полімерні матеріали, вироби з дерева, гуми і шкіри внаслідок особливості своєї будови добре всмоктують ОР. ОР, які всмокталися в матеріал, небезпечні при довготривалому контакті (більше 15 хв.) з незахищеною шкірою не дозволяють зняти засоби захисту шкіри, повільно випаровується, (десорбується) з глибини матеріалу, створюючи небезпеку при експлуатації об’єкту без протигазів, і погано дегазується. Наявність в матеріалі VX може бути встановлено за показниками плівки АП-1, яка прикладена активною стороною до зараженої поверхні. При наявності ОР плівка АП-1 через 1-3 сек. змінює безкольорове забарвлення на синьо-зелене.
- Полімерні матеріали вироби з дерева, гуми і шкіри по можливості повинні дегазуватися в перші хвилини після зараження. В цьому випадку ОР може бути видалено протиранням зараженої поверхні підручними засобами: землею, піском, глиною снігом.
- Дегазація полімерних, гумових та шкіряних матеріалів проводиться з використанням ИПП,ИДП-1, ТДП, а також протиранням вітош'ю, змоченою в дегазуючих розчинах (рецептурах) РД-2, № 1, 2-бщ (2-ащ), ГК.
- Дегазація грубих гумових поверхонь (покришки автомобілів, катки), нефарбованих дерев’яних поверхонь, бетонних покриттів проводиться кашицею ГК, яка наноситься суцільним шаром, розтирається щіткою і залишається на поверхні на 30 хв., після чого змивається і обробка повторюється. Після дегазація полімери та шкіряні вироби можуть змінювати свій зовнішній вигляд, тріскатися, лакофарбові покриття стають слизькими або змиваються. При наявності часу лакофарбові покриття, які оброблені дегазуючими розчинами (рецептурами) РД-2, № 1, 2-бщ (2-ащ), промиваються водою (снігом). Слизькість об’єктів при цьому зменшується. Продегазовані полімерні, гумові, шкіряні та дерев’яні матеріали безпечні при короткотерміновому (не більше 15 хв.) контакті з ними без засобів захисту шкіри. При довшому (більше 1 год.) контакті необхідно закрити продегазовану поверхню захисним плащем або щільним і товстим матеріалом. При внесенні продегазованих матеріалів всередину споруд, об’єктів, приміщень можливе створення небезпечних концентрацій парів таких ОР, як зарин та зоман. В цих випадках протигази знімаються за висновками хімічного контролю концентрації ОР в повітрі.
- При першій можливості вироби із полімерних, гумових, шкіряних матеріалів, заражених крапельно-рідинними ОР, замінюються незараженими. Заражені вироби відправляються на дегазацію або знешкодження.
АРС-14
Авторозливна станція АРС-14 являє собою комплект спеціального обладнання, змонтованого на шасі автомобіля ЗІЛ-131Н. Вона призначається для повної дегазації, дезактивації та дезінфекції озброєння, бойової техніки і транспорту, дегазації та дезінфекції місцевості рідкими розчинами, транспортування і тимчасового збереження рідин, дегазуючих (дезактивуючих) речовин і розчинів, спорядження рідинами дрібних ємностей, а також для перекачування рідин з однієї тари в іншу.
Станція може експлуатуватися при температурах навколишнього повітря, що відповідають інтервалам температур застосування всіх робочих розчинів, перелічених у додатку, з відносною вологістю повітря до 98%.Скорочене найменування авторозливної станції – АРС-14.Індекс ЛО-35.
Технічні дані станції
Найменування | Норма |
1 | 2 |
Габарити, мм: – довжина; – ширина; – висота | 6856 2470 2480 |
Маса, кг: – станції з установленим спецобладнанням; | 6860 |
– допустима маса рідини, що перевозиться по змішаних дорогах з різними видами покриття, включаючи ґрунтові дороги та ділянки бездоріжжя; | 2500 |
– припустима маса хімікатів, що перевозиться; | 240 |
– спецобладнання; | 1490 |
– повна маса станції (повністю укомплектованою, спорядженою рідиною та з обслугою) | 10185 |
Повна місткість цистерни, л | 2700 |
Робоча місткість цистерни, л | 2500 |
Робочий тиск, кПа (кгс/см2) | 300–350 (3,0–3,5) |
Час спорядження насосом 2,5ВС-3а, хв | До 12 |
Час спорядження ручним насосом БКФ-4 (РПН1,3/30),хв | До 45 |
Час розгортання, хв | 6–8 |
2 | |
Час згортання, хв | 9–15 |
Кількість робочих місць, що обслуговуються одночасно: – під час дезактивації струменем води з трьох прямих брандспойтів та двох пістолетів; – під час дегазації, дезактивації та дезінфекції щітками | 5 8 |
Витрати дегазуючих або дезактивуючих розчинів через один ковпачок розпилювача при тиску за манометром станції від 150 до 300 кПа (від 1,5 до 3 кгс/см2), л/хв: – під час дезактивації (ковпачок розпилювача з отвором діаметром 2мм без сердечника); – під час дегазації або дезінфекції (ковпачок розпилювача з отвором діаметром 1,5мм із сердечником) | 2,5–3,5 0,8–1,2 |
Витрата води через один прямий брандспойт при тиску за манометром станції від 150 до 300 кПа (від 1,5 до 3 кгс/см2) , л/хв | 20–34 |
Витрата води через один пістолет ПР-5 при тиску за манометром станції від 150 до 300 кПа (від 1,5 до 3 кгс/см2), л/хв | 37–57 |
Обслуга станції, чол. | 3 |
Технічні дані з дегазації (дезінфекції) місцевості під час використання насадки ДН-3: – робоча швидкість руху станції, км/год; | 5–7 |
– робочий тиск за манометром станції, кПа (кгс/см2); | 100(1,0) |
– норма витрати дегазуючого (дезінфікуючого) розчину при одному заїзді через насадку ДН-3, л/м2; | 0,45–0,6 |
– ширина смуги, що дегазується (дезінфікується), м; | 4,5–5,5 |
– довжина смуги, що дегазується (дезінфікується) однією зарядкою 2500л. з нормою витрат 1 л/м2, м | 450–550 |
– час спорожнення станції при дегазації (дезінфекції), хв | До 12 |
Час підготовки станції до роботи, хв | 4 |
Можливості станції з дегазації, дезактивації та дезінфекції озброєння і техніки
Найменуванняоб'єкта | Число об'єктів, що обробляються однією зарядкою | ||
струменем води | дезактивуючими розчинами із брандспойтів зі щітками | дегазуючим розчином № 1 із брандспойтів зі щітками | |
Танки | 2 | 25 | 106 |
Автомобілі вантажні | 4 | 33 | 120 |
Бронетранспортери | 3 | 25 | 106 |
122–мм гармати | 6 | 50 | 240 |
85–мм гармати | 10 | 62 | 240 |
57–мм гармати та 120–мм міномети | 16 | 83 | 480 |
Рис. 1. Авторозливна станція АРС–14 (вигляд справа):1 – цистерна; 2 – насос вихровий самовсмоктувальний 2,5ВС3а; 3 – трубопровід; 4 – механічний привод (коробка відбору потужності та карданний вал); 5 – шасі автомобіля ЗІЛ131Н; 6 – ящик
Спеціальне обладнання станції, змонтоване на шасі автомобіля ЗІЛ-131Н, складається з наступних основних частин: цистерни 1 (рис. 1), трубопровода 3, насоса 2 з механічним приводом 4, ручного насоса 1 (рис. 2), а також комплекту перехідників, колекторів, рукавів, брандспойтів прямих та зі щітками, пістолетів роздавальних ПР-5, насадки ДН-3, сифона та іншого обладнання.
3D тур по АРС-14
Відео-кліп нормативу №21-СП
ВІДЕО-КЛІП НОРМАТИВУ №21-Сп
ВІДЕО-КЛІП НОРМАТИВУ №21-СП (2)HEP-70
HEP – 70 : для проведення деконтамінації озброєння та військової техніки, особового складу, ділянок місцевості та доріг. Додаткова функція – гасіння пожеж, транспортування питної води, деконтамінуючих рідин.
Тактико-технічні характеристики HEP - 70
ВАГА: | ПУСТА -11,6 Т ДОПУСТИМА – 16,8 Т |
КОЛІСНА ФОРМУЛА: | 6*6 |
БАЗА ШАСІ: | MAN |
БАК МАШИНИ: | 270 Л |
ЄМНІСТЬ ЦИСТЕРНИ: | 2 ПО 1 500 Л |
Витрати паливно мастильних матеріалів ПММ: | |
Витрата на 100 км | 65 л ДП |
При використанні насосу 2 т | 4,8 л/г (бензин) |
При використанні насосу 4 т | 4,8 л/г (бензин) |
При використанні водонагрівача двигун 2т | 1,8 л/г (бензин) форсунка 24 л/г (бензин) |
АДДК
Авіаційний дегазаційно-дезактиваційний комплект (АДДК) призначений для дезактивації, дегазації та дезінфекції літаків і засобів аеродромно-технічного обслуговування їх екіпажами та обслугою. Комплект складається з 20 автономних знімних приладів, 20 котушокзі шлангами і ЗІП, спеціального обладнання платформи автомобіля, запасних частин, інструменту і приладдя, а також десяти артилерійських дегазаційних комплектів А-ДК. Спеціальне обладнання комплекту змонтовано на автомобілі ЗІЛ-130
Тактико-технічні характеристики комплекту
Кількість приладів у комплекті 20 шт. (10 приладів з ДР № 1 і 10 з ДР № 2-ащ)
Можливості комплекту з дезактивації (дегазації, дезінфекції), об’єктів 10-20
Кількість одночасно обслуговуваних кожним комплектом робочих місць 20
Кількість одночасно обслуговуваних кожним приладом робочих місць 1
Витрата дезактивуючих (дегазуючих) розчинів:
під час дезактивації:
а) через один брандспойт з плоскою щіткою (з двома ковпачкамиз отвором діаметром 2 мм із сердечником), л/хв 2,5-3,5
б) через один брандспойт із круглою щіткою (один ковпачокз отвором діаметром 2 мм без сердечника), л/хв 2,5-3,5
під час дегазації (дезінфекції):
а) через один брандспойт із плоскою щіткою (з двома ковпачкамиз отвором діаметром 1,5 мм з сердечником), л/хв 1,8-2,3
б) через один брандспойт з круглою щіткою (один ковпачокз отвором діаметром 1,5 мм з сердечником), л/хв 0,8-1,2
Час спорядження приладів комплекту розчинами:
– уручну (відрами), хв 130
– за допомогою АРС, хв 70
Робоча ємність усіх приладів комплекту, л 1080
Робоча ємність одного приладу, л 54
Час розгортання комплекту з похідного в робоче положення, хв 30
Час згортання комплекту в похідне положення, хв 45
Час вивантаження з автомобіля одного приладу та котушки, хв 1-1,5
Час перекладу одного приладу з похідного в робоче положення, хв 2-3
Вага комплекту:
– із неспорядженого приладами, кг 6480
– з приладами, спорядженими дегазуючими
розчинами № 1 і № 2-ащ, кг 7680
Вага спец обладнання, кг 2230
Габаритні розміри комплекту:
– довжина, мм 7230
– ширина, мм 2500
– висота, мм 3225
Вага приладу:
– неспорядженого, кг 56-57
– спорядженого дегазуючим розчином № 2-ащ, кг 10-111
– спорядженого дегазуючим розчином № 1, кг 122-124
Габарити приладу:
– діаметр, мм 60
– висота, мм 1095
Вага котушки зі шлангами і ЗІП приладу, кг 19,5
Ємність повітряного балона, л 3
Тиск стисненого повітря в балоні, кг/см2 150
Робочий тиск у резервуарі приладу, кг/см2 2,5 ± 0,5
Тиск спрацювання запобіжного клапана, кг/см2 5,5 ± 0,5
Обслуга комплекту, чол. 2
Будова та принцип роботи комплекту
Комплект з тентом (рис. 1) та без тенту (рис. 2) складається з двадцяти автономних приладів, двадцяти котушок зі шлангами і ЗІП, спеціального обладнання платформи автомобіля, запасних частин, інструменту і приладдя, а також десяти дегазаційних комплектів А-ДК.

Прилади комплекту підвозяться до місць стоянок літаків, вогневих позицій знарядь або інших об’єктів великої військової техніки, вивантажуються і використовуються екіпажами (обслугою) під час проведення дезактивації, дегазації та дезінфекції

Рис. 6. Вигляд приладу зверху (а) та знизу (б):
1 – резервуара, 2 – два брандспойти зі щітками, 3 – зворотний клапана, 4 – гайки склянки балона, 5 – повітряний редуктор, 6 – повітряний балон з вентилем,7 – натискний гвинт, 8 – пластина, 9 – манометр, 10 – запобіжний клапан, 11 – шланг високого тиску, 12 – роздавальний колектор із запірним вентилем, 13 – важіль кріплення резервуара, 14 – мідна трубка
АГВ-3У
Автодегазаційна станція АГВ–3У призначена для дегазації ППАС обмундирування, взуття, спорядження та індивідуальних засобів захисту, які заражені краплинно-рідинними ОР, їхньою парою та в’язкими рецептурами. Крім того, станція може бути використана також для дезинфекції, дезинсекції вказаного майна ППС та сушіння обробленого майна гарячим повітрям. ДДД(Д) станції проводиться за допомогою автомобільного комплекту для спеціальної обробки військової техніки ДК-4К, яким комплектується кожна машина станції. Дезактивацію станції, крім того, можна проводити методом промивання за допомогою насосу системи живлення котла водою, рукавів і брандспойта, які є в комплекті станції. Станція може експлуатуватись при температурі навколишнього повітря ±40°С.
Станція АГВ3У складається із силової, двох дегазаційних і підсобної машин, до складу яких входять знімне обладнання, приладдя, інструмент та запасні частини. Їх устаткування розміщене на автомобілях ЗИЛ131.
Станція укомплектована в частинах згідно зі штатами і табелями індивідуальними засобами захисту та приладами розвідки, які перевозяться в камерах дегазаційних машин.Повне найменування:
– автодегазаційна станція АГВ–3У (автомобіль гарячого повітря,індекс Л0-43).
Технічні характеристики станції
Кількість дегазаційних камер, шт. 8
Робочий об’єм кожної камери, м3 2
Продуктивність за парою при тиску 2 кгс/см2, кг/год,
не менше 250
Продуктивність за гарячим повітрям, м3 /год,
не менше 2000
Температура пари на виході з колектора, °С,
не менше 160
Температура гарячого повітря на виході з колектору, °С,
не менше 90
Запас дизельного палива, що перевозиться, для котла
(на 10-12 годин безперервної роботи), кг 430
Паливо перевозиться:
у силовій машині, кг 30
у підсобній машині, кг 400
Запас двовуглекислого амонію (аміачної води), що перевозиться,
для генераторів (на 10-12 годин безперервної роботи), кг 240
Витрата палива для однієї форсунки при тиску
7 кгс/див2, кг/год 18±1
Витрата бензину для двигуна „Москвич”, кг/год 5
Час розгортання, хв. 50-60
Час згортання, хв. 33-45
Обслуга, чол. 13
Норми завантаження речового майна та індивідуальнихзасобів захисту в одну дегазаційну камеру:
повні комплекти обмундирування, к-т 48
ватяні куртки і штани, пара 75
валянки, пар 150
захисні плащі або захисні костюми, шт. 32
чоботи з високими берцями, пар 180
брезенти, м2 65

Рис. 1. Автодегазаційна станція АГВ-ЗУ:
1 – намет; 2, 14 – повітропроводи; 3 – колектор пари; 4 – повітророзподільник;5 – машина силова; 6 – машина підсобна; 7, 11, 12 – рукави; 8 – насос ручний;9 – рукав для води; 10 – бак; 13 – машина дегазаційна; 15 – паропровідБудова та робота станції
Кожна з машин станції – це автомобіль, на якому змонтоване або покладене спеціальне обладнання. Спеціальне обладнання машин станції складається з незнімного і знімного обладнання, приладдя, інструментів та запасних частин. Незнімне обладнання змонтоване на силовій і дегазаційній машинах, на підсобній машині – тільки паливний бак. Знімне обладнання і приладдя в основному розміщені на підсобній машині, частина – на силовій і дегазаційній машинах з урахуванням зручності їхнього транспортування й експлуатації. Силова та дегазаційна машини, а також знімне обладнання розгортаються для роботи на майданчику і працюють у єдиному комплексі. Підсобна машина і приладдя виконують допоміжні функції. Дегазація ППАС сумішшю здійснюється в камерах дегазаційних машин. Процес дегазації полягає в обробці зараженого обмундирування, взуття, спорядження й індивідуальних засобів захисту гарячою сумішшю пари, повітря й аміаку. Під дією ППАС відбувається гідроліз отруйних речовин, а кислоти, що утворюються в результаті реакції гідролізу, нейтралізуються аміаком. Дезінфекція і дезінсекція здійснюються ППС в тих же камерах. Сушіння обробленого обмундирування здійснюється гарячим повітрям як у камерах, так і в спеціальному наметі. Пара і гаряче повітря виробляються силовою машиною. Пара від колектора пари силової машини через паропровідні рукави подається до парових колекторів дегазаційних машин. Гаряче повітря від повітророзподільника силової машини через повітроводи подається до інжекторів дегазаційних машин і наметів.
СИЛОВА МАШИНА
Силова машина (рис. 2) призначена для забезпечення дегазаційних машин парою і гарячим повітрям, а наметів – гарячим повітрям.

Технічна характеристика силової машини
Вага в похідному положенні, кг 8900
Вага спецобладнання, кг 3050
Продуктивність за парою при тиску 2 кгс/см2, кг/год, не менше 250
Продуктивність за гарячим повітрям, м3/год, не менше 2000
Температура пари на виході з колектора, °С, не менше 160 Температура гарячого повітря, °С, не менше 90
Витрата палива для котла з однієї форсунки при тиску 7 кгс/см2, кг/год 18±1
Витрата бензину для двигуна „Москвич”, кг/год 5
Спеціальне обладнання силової машини (рис. 3) змонтоване на шасі автомобіля ЗИЛ-131 і складається з наступних складових частин:
– привода 1;
– парового котла 7;
– системи живлення котла водою 9;
– системи живлення котла паливом 8;
– системи розподілу повітря 2;
– системи розподілу пари 3;
– системи керування і контролю;
– системи електрообладнання;
– знімного обладнання і приладдя.

Схема розташування основних частин спеціального обладнання силової машини:
1 – привод; 2 – система розподілу повітря; 3 – система розподілу пари;
4 – паливний бак; 5 – бензобак; 6 – комплект ДК-4К; 7 – котел паровий; 8 – система живлення котла паливом; 9 – система живлення котла водою; 10 – газохід; 11 – радіатор
Принцип дії силової машини полягає в утворенні високотемпературних газів за рахунок згоряння рідкого палива в топковому просторі котла, які перетворюють воду на пару у водяному просторі котла. Пара, що утворилася, через змійовик (пароперегрівник) по паропроводу, колектору пари і паропровідним рукавам надходить до дегазаційних машин. Гарячі топкові гази з топкового простору котла через газохід подаються в трубний простір повітронагрівача. Через міжтрубний простір повітронагрівача проходить повітря, що нагнітається вентилятором. Повітря нагрівається від труб повітронагрівача і через повітропровід гарячого повітря, повітророзподільник, повітроводи надходить до дегазаційних машин і наметів. Подача палива в топковий простір котла здійснюється паливним насосом через систему живлення котла паливом. За допомогою водяного насосу в котел подається необхідна кількість води. Вентилятор подає повітря в топковий простір котла й у повітронагрівач. Для того, щоб привести в дію насоси і вентилятори необхідний силовий агрегат.
БУЧИЛЬНА УСТАНОВКА БУ-4М-66
Бучильна установка БУ-4М-66 (рис. 1) призначена для дегазації та дезінфекції бавовняного обмундирування, індивідуальних засобів захисту (за винятком легких захисних костюмів) і брезентів. Крім того, установка може бути використана для дегазації та дезінфекції солдатських казанків, ложок, металевих фляг та іншого кухонного інвентарю.

Технічні характеристики установки
Ємність одного бучильного чана – 450 л.
Загальний об’єм резервуарів для води у тому числі: – 2970 л.
- бака для води – 570 л;
- одного резервуара цистерни – 1200 л.
Продуктивність насоса за один подвійний хід – 1,3 л.
Вантажопідйомність піднімального пристрою – 300 кг.
Зусилля на штурвалі ручної лебідки – 12 кг.
Габаритні розміри установки:
- довжина – 5805 мм;
- ширина – 2322 мм;
- висота – 3050 мм.
Вага установки:
- у спорядженому стані – 5410 кг;
- без заправки та обслуги – 4940 кг;
- вага спеціального обладнання – 1700 кг.
Обслуга установки (командир, водій, солдати-хімікиномери 1 і 2) – 4 чол.Час розгортання установки з похідного стану в робочийабо згортання з робочого в похідний – 28–32 хв.БУДОВА ТА ПРИНЦИП ДІЇ УСТАНОВКИ
До складу установки входять:
- два бучильники;
- піднімальний пристрій;
- ручна лебідка;
- прес для віджимання білизни;
- ручний насос із постаментом;
- бак для води;
- два резервуари-цистерни ЦЕ-1200;
- дві лавки;
- носилки;
- одиночний комплект ЗІП у ящику;
- приладдя;
- деталі монтажу.
Обладнання установки укладається, закріплюється й перевозиться автомобілем ГАЗ-66-01.
Бучильна установка дозволяє виконувати дегазацію зараженого майна шляхом кип’ятіння у воді або пароаміачним способом.
Дегазація кип’ятінням ґрунтується на розкладанні ОР кип’яченою водою домішками мийних засобів.
Дегазація пароаміачним способом ґрунтується на розкладанні ОР парами води й аміаком, розігрітих до температури 98-101 оС
Дезінфекція виконується кип’ятінням із використанням речовин і ґрунтується на знищенні хвороботворних мікробів. Нагрівання бучильників виконується шляхом спалювання дров.
Призначення та будова бучильника
Бучильник призначений для дегазації й дезінфекції майна шляхом кип’ятіння або пароаміачним способом.
Під час дегазації шляхом кип’ятіння комплект бучильника складаєтьсяіз кришки (1) бучильника , бучильного чана (2), топки (3), бокової кришки (4), чотирьох кошиків (5), димової труби (6) і термометра (7)Дегазацію (дезінфекцію) проводить вся обслуга установки (командир установки, водій та обидва солдати-хіміки номер 1 та 2-й).
Командир установки відповідає за готовність обслуги до роботи, дотримання правил техніки безпеки та правильність проведення дегазації (дезінфекції). Він зобов’язаний стежити за справністю обладнаннята забезпечувати технічне обслуговування та усунення несправностей.Залежно від виду зараженого майна та виду його зараження встановлювати способи та режими дегазації ( дезінфекції) та дотримуватись їх виконання.Водій відповідає за справний стан двигуна, ходової частини та електрообладнання автомобіля, заправляє машину пальним та змащувальними матеріалами. Заготовлює змащувальні та обтиральні матеріали, необхідні для обслуговування установки.
1 та 2-й номери обслуги виконують роботи з сортування, завантаження та розвантаження з кошикыв, віджимання та сушіння обмундирування та білизни.
Після розгортання установки, водій за вказівкою командира установки виймає сітчасте дно з бучильного чана та засипає в нього мірником необхідну кількість мийного засобу (див. додаток 5), ручним насосом БКФ-4 наповнює бучильний чан водою до контрольного муфтового крана, закладає в топку дрова та підпалює їх.
Підпалювання дров у топці, якщо немає води в бучильному чані, категорично забороняється.
Розтопивши перший бучильник, водій переходить до другого і виконуєті ж операції в тій же послідовності, як і в першому бучильнику.Перший та другий номери обслуги сортують заражене обмундируваннята білизну, накладають його в кошики (або 4 кошики обмундирування, або4 кошики білизни) та закривають замки кошики, щоб обмундируваннята білизна не спливали під час дегазації (дезінфекції).Норма завантаження кошиків та бучильників указана в додатку 6.
Спільна дегазація (дезінфекція) гімнастерок, штанів, пілоток та натільної білизни не допускається, оскільки білизна від обмундирування фарбується.
Якщо заражене обмундирування та білизна знаходиться за майданчиком, то воно підноситься на носилках та укладання в кошики виконується біля бучильників. Кошики із зараженим обмундирування або білизною встановлюють по чотири штуки в кожен бучильний чан.
Після завантаження бучильників кошиками водій доливає бучильні чани водою до повного затоплення кошиків. Командир установки стежить за рівнем води та після наповнення, разом із водієм, закривають бучильні чани кришками, ставлять димові труби та вставляють термометри в бобишки, що знаходяться на кришках бучильників.
Після завантаження бучильних чанів перший та другий номери обслуги сортують та вкладають у запасні кошики наступну партію білизни або обмундирування.
З метою скорочення часу на нагрівання води, горіння в топці до закипання води в бучильних чанах повинно бути інтенсивним, після закипання його слід підтримувати для слабого кипіння води (тривалість нагрівання бучильниківдо кипіння дровами змішаної породи, висушеними на повітрі, складає в літній та весняно-осінній час 1 годину, а в зимовий час – 1,5 години).Для забезпечення повноти дегазації (дезінфекції) необхідно суворо дотримуватись необхідної тривалості циклу дегазації (дезінфекції). Тривалість циклу дегазації обчислюється з моменту закипання води в бучильному чані, момент закипання визначається за термометром і за появою пари з-під кришки бучильного чана.
Про момент закипання води водій повідомляє командира установки, який записує час закипання в робочий журнал.
Командир установки та водій повинні через кожну годину після закипання води доливати її до повного затоплення кошиків (50-60 л).
Після закінчення часу дегазації командир установки записує в робочий журнал час закінчення дегазації та прибирає термометр.
Водій прибирає з топки дрова, що не встигли догоріти, приєднує гумотканинний рукав до зливального муфтового крана, відкриває йогота зливає воду з бучильного чана.У разі недостатності води чи труднощів під час доставки її на дегазаційний майданчик зливати воду після дегазації із бучильних чанів можна не повністю, а лише до рівня контрольного муфтового крана. У цьому разі під час наступного проведення дегазаційного циклу додається половина необхідної норми мийних засобів.
Командир установки знімає димову трубу та кришку з бучильного чана та складає їх убік.
Після зливання води до рівня контрольного муфтового крана 1 та 2-й номери обслуги виймають кошики з бучильного чана та переносять їх до преса.
Після розвантаження кошин, водій за вказівкою командира установки, засипає мийні засоби в бучильний чан, наливає в нього воду, завантажує дрова в топку та підпалює їх.
Перший та другий номери обслуги встановлюють знову підготовлені кошики із зараженим обмундируванням чи білизною в бучильний чан, командир установки та водій, якщо необхідно, доливають воду, закривають бучильник кришкою, ставлять трубу та термометр.
Уся подальша робота з дегазації (дезінфекції) проводиться в тій же послідовності, що вказана вище.
Для отжимання обмундирування та білизни перший номер обслуги, обертаючи за ручки гвинт преса проти годинникової стрілки, піднімає плунжер догори, до упору його в траверсу. Другий номер бере кошик із дегазованим обмундируванням чи білизною, ставить її на плиту між обмежувачами та стійками так, щоб вона стала без перекосів.
Перший номер, упевнившись у правильності установки кошика на плиту, починає відпускати плунжер, обертаючи гвинт преса за ручки за годинниковою стрілкою.
У момент входження плунжера в кошику обертання гвинта преса за ручки повинно виконуватись повільно, щоб запобігти поломці кошика.
Віджимання обмундирування слід починати з невеликим зусиллям, а по мірі ущільнення його в кошику зусилля збільшувати і до кінця віджимання гвинт преса треба обертати із зусиллям обох номерів обслуги.
Пресом віджимається 20-25 % води, що заходиться в обмундируванні або білизні.
Після віджимання обмундирування чи білизни, плунжер, обертанням гвинта преса за ручки проти годинникової стрілки, піднімається догори до упору траверсу.
Кошик із віджатим обмундируванням чи білизною знімається, а на її місце ставиться інша і виконується віджимання у послідовності, що вказана вище.
Закінчивши віджимання обмундирування, перший та другий номери обслуги переносять кошики до сушарки та розвішують обмундирування.
Дегазоване обмундирування за гарної погоди у весняний та літній час висихає протягом двох-трьох годин, а в осінній час, за великої вологості повітря, час сушіння збільшується до 6 годин.
Обмундирування та білизна, що висохла, знімається з сушаркита складається в пачки по 10 штук. Вироби з бавовняної тканини після дегазації піддаються гігієнічному пранню в пральнях. Дегазація протигазових сумок та онуч виконується так само, як обмундирування та білизна.Дегазація (дезінфекція) гумових виробів
Дегазація (дезінфекція) гумових чобіт та рукавичок, захисних плащів, комбінезонів та лицевих частин протигазів виконується так само, які обмундирування.
Норма завантаження гумових виробів, витрати мийних засобів повинні відповідати додатку 5, 6.
Для сушіння чобіт та рукавичок обладнується майданчик із забитимив землю кілками. На кожен кілок надягається по одній рукавичці або чоботу.У разі неможливості обладнання майданчика кілками, сушіння рукавичокта чобіт можна виконувати на землі, розкладаючи їх в один ряд, у цьому разі необхідно вивертати на внутрішній бік: у рукавичок обшлаг до основи пальців, у чобіт – халяву.Захисні комбінезони та лицеві частини протигазів сушаться на сушарці. Лицеві частини протигазів під час сушіння вивертаються внутрішнім боком назовні, комбінезони вивертаються в тому разі, якщо зсередини їх буде знайдена волога.
Дегазовані предмети після сушіння сортуються та вкладаються в дерев’яні ящики чи мішки за окремими видами, у цьому разі гумові чоботи та рукавички сортуються за розмірами та вкладаються в ящики попарно.
Не допускається укладання в ящик чи мішки предметів, не висушених із внутрішнього боку, оскільки це призводить до виникнення плісняви та пошкодження майна.
Якщо немає дерев’яних ящиків чи мішків, дегазовані предмети відправляються розсортованими (за видами та парністю) на склад без упаковки.
Під час дегазації, сортування та укладання необхідно особливу увагу звертати на цілісність стекол окулярів лицевих частин протигазів.
Дегазація (дезінфекція) брезенту
Брезент, що підлягає дегазації, завантажують в бучильний чан, на сітчасте дно, вільно розміщуючи (обертаючи) його навколо труби. Перед завантаженням брезенти складаються подібно до міхів гармошки за висотою складок не більшою за 60 см чи згортаються в рулон.
Для завантаження брезенту в бучильний чан, командир установки стаєна лавку, бере кінець складеного брезенту і спрямовує його на обертання труби. Перший та другий номери обслуги вкладають брезент біля стінки бучильного чана, не допускаючи щільного прилягання до труби.Порядок ведення дегазації брезенту такий же, як і дегазації обмундирування та білизни.
Для сушіння брезент розстеляється в один шар на землю з трав’янистим покривом чи розвішується на місцеві предмети.
Сирий брезент на склад здавати не дозволяється.
Дегазація (дезінфекція) шинелей та шапок зі штучного хутра
Шинелі та шапки зі штучним хутром дегазуються пароаміачним способом. Під час дегазації пароаміачним способом шинелі отримують усадку приблизно на один зріст.
Під час дегазації в бучильний чан заливається вода до сітчастого дната додається 3 кг двовуглекислого амонію (два мірники по 940 см³).На сітчасте дно завантажують навалом із щільним утрамбуванням15 шинелей та 15 шапок.Кришка щільно закривається та виконується топлення бучильників. Термометр не ставиться, отвір у бобишці для термометра не закривається. Горіння в топці до появи пари підтримується більш інтенсивно, ніж після появи пари.
Момент появи пари з отвору бобишки та з-під кришки свідчать про початок дегазації.
Час початку та кінця дегазації командир установки записує в робочий журнал.
Сушіння дегазованих шинелей та шапок навесні та влітку виконуєтьсяна повітрі, а восени та взимку – у приміщеннях, пристосованих для цієї мети.ТДП
Танковий дегазаційний комплект (ТДП)
1. призначений для часткової дегазації танків, бойових машин піхоти, самохідних артилерійських установок, гусеничних бронетранспортерів, транспортерів-тягачів, озброєння та військової техніки, які змонтовані на шасі цих машин : БТР-50П,ГТ-Т,МТ-Т,ДТ-10,ДТ-20,ДТ-30,МТ-С,УАЗ-469,УАЗ-352. Комплект складається з двох автономних приладів 1, зарядного пристрою 10, чотирьох хомутів 6, лійки 8, запасних частин 9. Крім того, на п’ять комплектів додається одна мірна кружка 11 для спорядження приладів полідегазуючою рецептурою.

Танковий дегазаційний комплект ТДП
1 – автономний прилад; 2 – розпилювач; 3 – вентиль; 4 – запобіжний ковпачок; 5 – ручка; 6 – хомут; 7 – штуцер заливного отвору з пробкою;
8 – лійка; 9 – запасні частини; 10 – зарядний пристрій; 11 – мірна кружка
Порядок роботи
Під час часткової дегазації перш за все обробляються ті частини поверхні танка (БМП, БТР), до яких доторкається особовий склад під час виконання поставлених завдань.
Для проведення часткової дегазації необхідно:
– зняти прилад із кріплень;
– зняти запобіжний ковпачок із розпилювача приладу;
– направити розпилювач приладу на оброблювану поверхню, тримаючи прилад вентилем угору і допускаючи нахил не більш 60о;
– відкрити вентиль приладу і з відстані 20–50 см обробити поверхні дегазувальною рецептурою таким чином, щоб із поверхні стікала видима плівка рідини.
Оброблення об’єкта здійснюється зверху вниз. Під час оброблення необхідно переміщуватися з місця на місце продегазованими ділянками. Під час переміщення продегазованою поверхнєю об’єкта потрібно бути обережним, тому що ця поверхня стає слизькою. Під час переходу з одного місця на інше необхідно перекривати вентиль приладу для зменшення непродуктивної витрати дегазувальної рецептури.
Дегазацію окремих внутрішніх поверхонь бронеоб’єкта здійснювати, протираючи ці поверхні дрантям, змоченим дегазувальною рецептурою.
Перед дегазацією з оброблюваних поверхонь за допомогою підручних засобів мають бути видалені бруд, пісок, щільний шар пилу, снігу, лід та іній.
Поручні, ковпаки опорних котків та інші поверхні зі складною конфігурацією повинні оброблятися особливо ретельно.
Ділянки, до яких особовий склад доторкається під час роботи незахищеними руками, після дегазації повинні протиратися дрантям насухо.
Дегазацію поверхонь, які заражені в’язким ОР, а також ОР, загуслими за низьких температур, здійснювати протираючи ці поверхні дрантям, змоченим дегазувальною рецептурою, та оббризкувати їх потім з приладу.
Після закінчення дегазації потрібно:
– закрити вентиль приладу;
– поставити на розпилювач приладу запобіжний ковпачок;
– закріпити прилад у хомутах;
– провести спорядження приладу як тільки дозволить обстановка.
ДК-4
Автомобільний комплект для спеціальної обробки військової техніки
ДК-4 - призначений для дегазації, дезактивації, дезінфекції вантажних автомобілів, автопоїздів, спеціальних автомобільних шасі та бронетранспортерів. Комплект ДК-4 випускається в чотирьох виконаннях: ДК-4К, ДК-4КУ (ДК-4У), ДК-4КБ (ДК-4Б), ДК-4КД (ДК-4Д).
Комплектом ДК-4К комплектуються автомобілі ГАЗ-53, ГАЗ-66Б, ЗІЛ-130, ЗІЛ-131, ЗІЛ-157, ЗІЛ-137.
Комплектом ДК-4КУ комплектуються автомобілі Урал-375, Урал-377, МШ-375, МШ-1-375, автоцистерни пожежні на шасі Урал-375, автомобілі пожежні пінного гасіння на шасі Урал-375.
Комплектом ДК-4КБ комплектуються бронетранспортери БТР-152, БТР-60ПБ, ГТ-СМ, ГТ-МУ, БРДМ-2 і об’єкти техніки на цьому шасі.
Комплектом ДК-4КД комплектуються автомобілі МАЗ-500, МАЗ-35334, МАЗ-5335, Урал-4320, Урал-4322, Урал-5323, ГАЗ-330, КамАЗ-4310, КамАЗ-34105, КамАЗ-53212, ЗІЛ-131М, КрАЗ-219, КрАЗ-214, КрАЗ-255, КрАЗ-257, КрАЗ-255В, КрАЗ-257Б, КрАЗ-258, КрАЗ-260, БТР-80.
Двома комплектами ДК-4КД комплектуються автомобілі МАЗ-537,МАЗ-504, МАЗ-509, МАЗ-543, МАЗ-54717, МАЗ-5429, МАЗ-6422, МАЗ-7911, МАЗ-538, БАЗ-5922, БАЗ-5939, БАЗ-6944, БАЗ-6950 та їх модифікації.

Технічні характеристики комплекту
Маса комплекту з упаковкою, кг
ДК-4К, ДК-4КБ, ДК-4КД -34,
ДК-4КУ - 35
Маса комплекту без упаковки, кг
ДК-4К, ДК-4КД - 28
ДК-4КБ -18
ДК-4КУ -29
Час оброблення газорідинним методом, хв
автомобілів типу ГАЗ-53, ГАЗ-66 30–40
автомобілів типу ЗІЛ-131, бронетранспортерів БТР-60ПБ 40–50
автомобілів типу МАЗ-500 60
автомобілів типу МАЗ-537 (2 комплекта) 40/90
автомобілів типу МАЗ-543 (2 комплекта) 60
автомобілів типу КрАЗ-255 60
Витрати водного розчину мийного порошку СФ-2У (АБСП)або водного розчину ГК на оброблення, л
автомобілів типу ГАЗ-53, ГАЗ-66 30–40
автомобілів типу ЗІЛ-131, бронетранспортерів БТР-60ПБ 50–60
автомобілів типу МАЗ-500 90
автомобілів типу МАЗ-537 (2 комплекта) 120/270
автомобілів типу МАЗ-543 (2 комплекта) 180
автомобілів типу КрАЗ-255 90
Хвилинні витрати розчину порошку СФ-2У (АБСП)або ГК, л/хв 1,5±0,2
Час на перехід від газорідинного методу обробленнядо методу відсмоктування радіоактивного пилу, хв 2
Тиск у системі випуску газів автомобіля під час роботиз комплектом, кгс/см2 0,9±0,1
Температура газорідинного струменя на виході з брандспойта, ºС 45–60
Температурний інтервал роботоспроможності приладу, ºС − 35¸+ 50
Час розгортання (згортання) комплекту, хв 3–4
Примітка. У знаменнику вказані час і витрата розчину під час обробленняМАЗ-537 із причепом.
Склад комплекту
До складу комплекту входять: газорідинний прилад, порошок СФ-2У (АБСП), банка поліетиленова, запасні частини, крепіжні деталі та приналежності, ящик металевий (сумка для комплекту ДК-4КБ) для укладки та транспортування комплекту.
Водний розчин порошку СФ-2У (АБСП) застосовується для дезактивації, дегазації та дезінфекції. Для збереження порошку пачка СФ-2У (АБСП) поміщується в поліетиленовий пакет, який призначений для багатократного використання.
Банка поліетиленова призначена для зберігання та транспортування порошку ГК. Порошок ГК призначений для приготування водного розчину. Водний розчин ГК застосовується під час газорідинного методу оброблення для дегазації автомобілів (бронетранспортерів), заражених ОР типу VX, зоман та іприт, а також для дезінфекції.
Запасні частини та приладдя призначені для замінення деталей, які стали непридатнимим в процесі експлуатації в період гарантійного терміну служби комплекту. Крепіжні деталі призначені для кріплення комплекту в кузовних автомобілях.
Металевий ящик призначений для укладання всіх частин комплекту та запобігання їх від пошкоджень під час транспортування та зберігання.
Примітка. Комплект ДК-4КБ відрізняється від усіх комплектів укладкою в дві брезентові сумки замість металевого ящика. Комплект ДК-4КУ відрізняється відДК-4К конструкцією кришки з клапаном (є додатковий пристрій для перекриття ежекційної труби очищення повітряного фільтра автомобіля Урал-375), комплект доукомплектований ніпелем із фланцем.
Будова складових частин газорідинного приладу та принцип функціонування
Газорідинний прилад призначений для його спеціальної обробки автомобілів і бронетранспортерів газорідинним методом та методом відсмоктуванняі радіоактивного пилу.
Прилад складається з ежектора, газорідинного й рідинного рукавів, брандспойта, подовжувача, щітки та газовідбірного пристрою.
Ежектор - призначений для засмоктування розчину з ємкості, отримання газорідинної суміші та подавання її через рукав газорідинний, подовжувач та брандспойт на оброблювану поверхню, а також для відсмоктування пилу.

Ежектор:
1 – дифузор; 2 – патрубок; 3 – сопло; 4 – гайка накидна; 5 – прокладка
На кінці дифузора є різі для приєднання газорідинного рукава. До патрубка приєднується рідинний або газорідинний рукав (залежно від методу оброблення). Гайка накидна призначена для приєднання ежектора до газовідбірника.
Газорідинний рукав - призначений для подавання газорідинної суміші від ежектора до брандспойта, а під час дезактивації методом пиловідсмоктування – для подавання відсмоктувального повітря з пилом від брандспойта до ежектора.
Азорідинний рукав:
1 – рукав; 2 – ніпель; 3 – гайка накидна; 4 – труба; 5 – прокладка
Газорідинний рукав складається з рукава, гайки накидної, прокладки, ніпеля та кільця. За допомогою гайок накидних газорідинний рукав приєднується до дифузора або патрубка ежектора та до брандспойта.
Рідинний рукав - приначений для подавання розчину з ємкостів ежектор і складається з рукава, гайки накидної, прокладки, кільця та наконечника.
За допомогою гайки накидної рукав приєднується до патрубка ежектора. Отвір діаметром 9 мм у рукаві призначений для виключення “присмоктування” рукава до стінок ємкості з розчином під час роботи приладу.

Рукав рідинний:
1 – рукав; 2 – ніпель; 3 – гайка накидна; 4 – обважнювач; 5 – прокладка
Брандспойт -призначений для подавання газорідинного струменя на оброблювальну поверхню, та складається з спеціальної гайки, штуцерів, ручки та труби

1 – труба; 2 – ручка; 3, 4 – штуцера; 5 – гайка
Один штуцер призначений для з’єднання брандспойта з подовжувачем або рукавом газорідинним, інший штуцер має зовнішню різь для нагвинчування щітки та закріплення її за допомогою спеціальної гайки.
Подовжувач призначений для нарощування довжини брандспойта під час оброблення великогабаритної техніки та складаєтьсяз накидної гайки, прокладки, патрубка, ручки, труби та штуцера.
Продовжувач:
1 – труба; 2 – ручка; 3 – гайка накидна; 4 – штуцер; 5 – патрубок; 6 – прокладка
Щітка - призначена для протирання оброблювальної поверхні під час газорідинного методу оброблення, а також під час дезактивації методом пиловідсмоктування та складається з корпусу, кільця та щетини з капрона.
Щітка:
1 – корпус; 2 – кільце; 3 – гайка накидна; 4 – щетина із капрону
Газовідбірний пристрій призначений для відбирання відпрацьованих газів двигуна та підтримання в системі випускання газів необхідного тиску.
До складу газовідбірного пристрою входять:
– для ДК-4К і ДК-4КБ: кришка з клапаном і газовідбірником, ніпель та перехідник;
– для ДК-4КУ: кришка з клапаном, газовідбірник і додатковий пристрій для перекриття ежекційної труби очищення повітряного фільтра автомобіля “Урал-375”, ніпель і ніпель із фланцем;
– для ДК-4КД: кришка з клапаном, газовідбірник із заглушкою та два гаки.
Кришка з клапаном і газовідбірником -призначена для перекриття випускної труби глушника автомобіля (бронетранспортера), підтримання в системі випускання газів тиску 0,9±0,1 кгс/см2 та складається з кришки, виступів, клапана, осі, пружини, кільця, важеля, втулки, гайки, газовідбірника, гвинтів, шайб, ніпеля, прокладки, корпусу, шплінта та бобишки.
Під дією пружини клапан перекриває отвір в кришці. Втулка призначена для регулювання пружини на тиск 0,9±0,1 кгс/см2. Гайка призначена для фіксації втулки у визначеному положенні.
Кришка з клапаном і газовідбірником:
1 – кришка; 2 – виступ; 3 – клапан; 4 – вісь; 5 – пружина; 6 – кільце; 7 – важіль;
8 – втулка; 9 – гайка; 10 – газовідбірник; 11, 15 – винти; 12, 16 – шайби; 13 – ніпель; 14 – прокладка; 17 – корпус; 18 – шплінт; 19 – бобишка
На кришці є два виступи, які під час затягнення гайковим ключем за бобишку забезпечують надійну фіксацію кришки з клапаномі газовідбірником на ніпелі. На осі є ексцентриковий важіль, який дозволяє вручну фіксувати клапан у відкритому положенні в період запуску автомобіля. На кришці є ніпель з гвинтом, до якого за потреби можна під’єднати манометр (через гумову трубку) для замірювання протитиску, який створюється клапаном.
Принцип функціонування газорідинного пристрою оснований на використанні тепла та кінетичної енергії відпрацьованих газів двигуна автомобіля (бронетранспортера). Відпрацьовані гази двигуна потрапляютьв ежектор під тиском 0,9±0,1 кгс/см2, отримують у соплі ежектора потрібну швидкість і створюють розрядження у вхідній частині змішувальної камери, забезпечуючи тим самим у разі газорідинного методу подавання розчину із ємкості в брандспойт, а за методом пиловідсмоктування – відсмоктування пилу з оброблювальної поверхні.
ДК-5
Комплект спеціальної обробки техніки та санітарної обробки особового складу ДК-5 - призначений для дегазації, дезактивації, дезінфекції озброєння та військової техніки та повної санітарної обробки особового складу в теплу пору року та частково – в холодну пору року
Комплект табелізують на автомобілі ГАЗ-66, УАЗ-469 аеромобільних підрозділів.
Технічні характеристики комплекту
Маса комплекту, кг 38,4
Габаритні розміри комплекту, мм
довжина 714
ширина 351
висота 290
Витрати водного розчину ГК або СФ-2Упід час газорідинного оброблення, л/хв 0,7–1,3
Температура рідинного струменя, °С:
влітку +45±+60
взимку +40±+50
Продуктивність по гарячій воді, л/хв, не менше 2,5
Температура води на виході з душових насадок, °С:за позитивних температур повітря
від +10 °С та вище, не менше +35°
за температури повітря від +10 до −30 °С, не менше +20°
Температурний інтервал роботоспроможності комплекту, °С:
за газорідинного методу −25¸+45
під час санітарної обробки −20¸+45
Пропускна спроможність комплекту під час обробкиособового складу, люд/год:
під час повної 8–10
під час часткової 30–40
Час спеціальної обробки, хв:
автомобіля УАЗ-469 20–25
автомобіля ГАЗ-66 40–45
Витрати рідини під час спеціальної обробки, л
автомобіля УАЗ-469 20–25
автомобіля ГАЗ-66 40–45
Час розгортання комплекту однією людиною, хв:
для газорідинної обробки 5–7
для санітарної обробки особового складу 8–10
Склад комплекту
Комплект ДК-5 складається з таких частин:
– ящик;
– сумка № 1 (з комплектом вузлів і деталей для газорідинного методу оброблення);
– сумка № 2 (з комплектом вузлів і деталей для санітарної обробки особового складу);
– рукав рідинний;
– рукав газорідинний;
– намет (із комплектом вузлів і деталей кріплення);
– килимок 1КЩ-с;
– газовідбірник із заглушкою;
– кільце перехідне;
– ніпель;
– кришка з клапаном;
– стяжка верхня;
– стяжка вертикальна;
– брандспойт у зборі;
– перевідник із прокладкою.
Будова складових частин і принцип функціонування комплекту
Металевий ящик призначений для укладання частин комплекту та запобігання їх ушкодження під час транспортування.
Ящик складається з корпусу та кришки в зборі. Кришка запирається двома замками. На корпусі ящика є три ручки для перенесення комплекту. Всередині, на кришці корпусу є пружина, під якою укладається паспорт комплекту в поліетиленовому мішечку.
Сумка № 1 призначена для укладання вузлів і деталей комплекту, які застосовуються під час газорідинного методу та маркується однією чорною смугою.

Сумка № 1:
1 – щітки; 2 – банка поліетиленова з гіпохлоритом кальцію; 3 – ежектор,4 – вимірник, прокладки; 5 – порошок СФ-2У (АБСП)
Щітка призначена для спеціальної обробки поверхні під час газорідинного методу. Ежектор призначений для засмоктування розчину з ємкості, отримання газорідинної суміші та подавання її через газорідинний рукав і брандспойт у зборі на оброблювальну поверхню. Він складається з дифузора, патрубка, сопла, гайки накидної та прокладки.
Сумка № 2 призначена для укладання вузлів і деталей комплекту, які застосовуються під час санітарного оброблення особового складу та маркується двома чорними смугами.

Сумка № 2:
1 – перехід; 2 – трійник у зборі; 3 – теплообмінник; 4 – хомут; 5 – мішок поліетиленовий, мило господарське, пояс банний; 6 – прокладки; 7 – перехідник;8 – сифон у зборі; 9 – ключ
ІДК-1
Індивідуальний комплект для спеціальної обробки автотракторної техніки ІДК-1 призначений для повної дегазації, дезактивації, дезінфекції автотракторної техніки з використанням стисненого повітря від компресора автомобіля або автомобільного насоса для накачування шин.
Комплект ІДК-1 табелізується:
– на автомобілі ГАЗ-14, ГАЗ-13, ГАЗ-24, ГАЗ-24-02,ГАЗ-3102; УАЗ-3907, УАЗ-3151, УАЗ-469, УАЗ-450, УАЗ-452, ЗІЛ-135ЛМ, ЗІЛ-135ЛМТ,
МоАЗ-546П, ЛуАЗ-967, ПАЗ-652, ПАЗ-672, ЛиАЗ-677, РАФ-2203, пожежні автомобілі;
– на гусеничний транспортер (крім транспортерів-тягачів ГТ-СМ, ГТ-МУ, гусеничний транспортер-тягач);
– на трактор, бульдозер, грейдер, екскаватор, коток самохідний, кран пневмоколісний, автонавантажувач;
– на самоскид, пасажирський автобус;
– на артилерійську, зенітну гармату, міномет калібру більш 120 мм, зенітну самохідну та зенітну кулеметну установку.
Технічні характеристики комплекту
Маса, кг 5
Робочий тиск, кгс/см2:
під час роботи з насосом для накачування шин 1–1,2
під час роботи з ежекторною насадкою 3–4
Витрати розчинів, л/хв:
під час дегазації та дезінфекції під час роботи з насосом для
накачування шин (ковпачок Æ 1,5 мм з сердечником) 0,4–0,6
під час дегазації та дезінфекції під час використання
стисненого повітря від компресора автомобіля
(ковпачок Æ 1,5 мм
без сердечника) 0,5–1,5
під час дезактивації (ковпачок Æ 2 мм без сердечник) 2
Температурний інтервал роботоспроможності приладу, ºС − 35¸ +50
Час розгортання комплекту, хв 3–4
Час згортання комплекту, хв 4–5
Принцип функціонування комплекту оснований на подаванні робочої рідини із каністри на оброблювану поверхню:
– тиском, який створюється в каністрі насосом для накачування шин;
– на основі ежекції, яка створюється проходженням через насадку стисненого повітря від компресора автомобіля.
Робота з комплектом забезпечується:
– для автомобілів, які не мають пневматичний привід гальм, – за допомогою насоса для накачування шин;
– для автомобілів, які мають пневматичний привід гальм та шланг для накачування шин, – стисненим повітрям від компресора автомобіля

Комплект ІДК-1:
1 – брандспойт із розпилювачем і щіткою; 2 – скребок; 3 – ежекторна насадка;
4 – комплект ЗІП; 5 – хомут; 6 – спеціальна кришка з патрубком і фільтром;
7 – гумовий рукав із краником і перехідником та гумовий рукав; 8 – сумка для укладки
Порядок роботи
Для спеціальної обробки потрібно:
– відкрити краник для подавання робочої рідини під час використання комплекту за схемою під тиском, а під час роботи на основі ежекції відкрити краник і кран відбирання повітря пневматичної системи автомобіля;
– інтенсивно протерти оброблювану поверхню щіткою зверху вниз. При цьому особливо ретельно обробляються ті місця та деталі, до яких доводиться доторкатися особовому складу;
– недоступні місця для протирання щіткою обробляються струменем робочої рідини.
Під час використання комплекту за схемою роботи під тиском у міру витрати робочої рідини необхідно підкачувати повітря в каністру під час дегазації та дезінфекції (ковпачок Æ 1,5 мм з сердечником) із частотою
12–15 качань за хвилину або по 35–40 качань через кожні три хвилини роботи та з частотою 30–40 качань за хвилину під час дезактивації (ковпачок Æ 2 мм без сердечника).
Під час роботи комплекту на основі ежекції витрата робочої рідини за постійного тиску повітря залежить від висоти всмоктування, що дозволяє регулювати витрату робочої рідини шляхом переміщення ємкості, наприклад, із ґрунту на підніжку або в кузов машини.
Після закінчення роботи потрібно:
– продути частини комплекту для подавання робочої рідини стисненим повітрям;
– демонтувати комплект;
– провести спеціальну обробку комплекту шляхом протирання дрантям, змоченим робочою рідиною, а потім сухим дрантям;
– змастити всі нарізні та непофарбовані металеві поверхні комплекту тонким шаром мастила.
ДКЗ
Комплект пристосувань до автозаправників ДКЗ призначений для дезактивації, дегазації й дезінфекції автотракторної техніки
з використанням автопаливозаправника АТЗ-3-157, механізованої автоцистерни АЦМ-4-150 або водомаслозаправника ВМЗ-ЗИЛ-157. Комплект до ВМЗ, крім того, може бути використаний для миття особового складу.
Основні тактико-технічні дані
Вага, кг 26
Час розгортання, хв 5–10
Кількість одночасно оброблюваних об’єктів 1–2

Оброблення автотракторної техніки за допомогою комплекту ДКЗ може здійснюватися бензином, гасом, дизельним паливом, водою або дезактивувальним розчином. Витрата розчинників, розчинів або води, а також необхідний тиск під час спеціальної обробки за допомогою ДКЗ наведені
в табл. 8.
Автопаливозаправнику АТЗ-3-157 і механізованій автоцистерні
АЦМ-4-150 надаються два комплекти пристосувань, водомаслозаправнику ВМЗ-ЗИЛ-157 – один комплект.
Витрата розчинників, розчинів і води й необхідний тиск
під час спеціальної обробки за допомогою ДКЗ *Таблиця 1*

Склад комплекту ДЗК
Комплект ДКЗ складається з таких частин :
– роздавальний колектор із кришкою;
– перехідник;
– два малих перехідника (перебувають у сумці із ЗІП);
– два гумових рукави (довжиною по 10 м);
– два брандспойти зі щітками;
– два подовжувачі;
– дві душові насадки;
– ключ гайковий;
– сумка із ЗІП;
– дрантя (1 кг).
Усі деталі ДКЗ укладаються в металевий ящик, укладання їх зображено на рисунку

. Комплект ДКЗ:
1 – ящик; 2 – брандспойт; 3 – подовжувач; 4 – роздавальний колектор із кришкою;
5 – щітка; 6 – душова насадка; 7 – перехідник; 8 – дрантя; 9 – гумовий рукав;
10 – ключ гайковий; 11 – сумка із ЗІП
Принцип дії ДКЗ. Рідина із цистерни або зі сторонньої ємкості за допомогою насосів машин АТЗ, АЦМ або ВМЗ подається через колектор, рукави, брандспойти із щітками на оброблювану поверхню.
Підготовка комплекту до роботи й робота з ним. Під час дезактивації, дегазації й дезінфекції машини працюють за однією з таких схем:
– подавання палива із цистерни машини в іншу ємкість;
– роздавання палива із цистерни в паливні баки інших машин;
– перекачування рідини зі сторонньої ємкості, оминаючи свою цистерну.
У всіх випадках паливо, вода або розчини подаються до брандспойтів.
КСО
Комплект санітарної обробки особового складу призначений для повного санітарного оброблення особового складу в теплу пору року та часткового санітарного оброблення в холодну пору року
Комплект КСО виготовляється в двох модифікаціях: КСО і КСО-У
КСО використовується в автомобілях ГАЗ-51, ГАЗ-53А, ГАЗ-63, ГАЗ-66, ЗІЛ-130, ЗІЛ-131, ЗІЛ-137, ЗІЛ-150, ЗІЛ-151, ЗІЛ-157, ЗІЛ-157К, ЗІЛ-164.
КСО-У використовується з автомобілями “Урал-375”, а також автопоїздами, в яких ці автомобілі використовуються як тягачі.
Технічні характеристики комплекту
Пропускна здатність, чол/год 10–12
Продуктивність по гарячій воді з температурою біля
душових насадок 38–42 оС:
під час роботи на автомобілі ЗІЛ, л/хв 5–6
під час роботи на автомобілі ГАЗ, л/хв 3–4
Час розгортання(згортання), хв 8–10
Вага комплекту, кг 56
Основні складові одиниці комплекту КСО:
– теплообмінник;
– сифон;
– намет;
– кришка з клапаном;
– металевий ящик для укладання і перевезення комплекту.
Принцип дії комплекту КСО.
Дія комплекту КСО заснована на використанні тепла та кінетичної енергії вихлопних газів двигунів автомобілів, які обладнані газовідбірним пристроєм.
Вихлопні гази двигуна, із закритою кришкою з клапаном, під тиском
0,078–0,098 Мпа (0,8–1 кгс/см2) потрапляють через газовідбірник із заглушкою в теплообмінник, проходять по міжтрубному простору та через дросельну втулку виходять в атмосферу. Частина газів по рукаву із теплообмінника потрупляє в ємкість з водою, створює в ній тиск. Під тиском вода з ємкості по рукаву витісняється в теплообмінник, проходить по трубах, нагрівається до температури 38–42 оС і далі потрапляє до душових насадок.
Призначення складових частин.
Теплообмінник призначений для підігрівання води, яка потрапляє на душові насадки.
Сифон призначений для забору води з ємкості.
Намет призначений для створення санітарно-гігієнічних умов під час санітарної обробки особового складу в польових умовах.
Кришка з клапаном призначена для перекриття вихлопної труби автомобіля і створення в системі випуску газів тиску 0,078–0,098 Мпа
(0,8-1 кгс/см2).
Душові насадки з трубками призначені для подавання води під час санітарної обробки особового складу.
Металевий ящик призначений для укладання комплекту та його транспортування.
Індивідуальні протихімічні пакети ІПП-8, ІПП-9, ІПП-10
Індивідуальні протихімічні пакети ІПП-8, ІПП-9, ІПП-10 призначені для дегазації відкритих шкірних покривів людини (обличчя, шиї, рук) та окремих ділянок обмундирування, які прилягають до них (комір, обшлаг рукавів),а також лицевої частини протигаза в “бойовому” положенні під час зараження аерозолями або краплями ОР. Пакет ІПП-8 – це скляний флакон 1, який знаходиться з чотирма ватно-марлевими тампонами 2 у герметичному поліетиленовому мішку 3.

Індивідуальні протихімічні пакети ІПП-8:
1 – флакон; 2 – ватно-марлеві тампони; 3 – герметичний поліетиленовий мішок
Пакет ІПП-9 (рис. 27) – це металевий балон 1 із кришкою 2. Під кришкою знаходяться ватно-марлеві тампони 3 та пробійник 4 з губчастим тампоном (грибком) 5.
Пакет ІПП-10 (рис. 28) – це металевий балон із кришкою-пробійником.
Характеристики пакетів ІПП-8 ІПП-9 ІПП-10
Маса пакета, г 320 230 240
Об’єм дегазувальної рецептури, мл 135 135 160
Час приведення пакетів у дію, с 25–35 5–10 5–10
Тривалість оброблення, хв 1,5–2 1,5–2 1,5–2
Пакетами (ІПП-8, ІПП-9) можна обробити до 500 см2 поверхні. Рецептура викликає легке подразнення шкіри, отруйна під час потрапляння всередину організму та небезпечна під час потрапляння в очі.
Застосовується за температури від +40 до –40 °С.

Індивідуальні протихімічні пакети ІПП-9:

Індивідуальні протихімічні пакети ІПП-10:
1 – металевий балон; 2 – кришка-пробойник
У випадку зараження відкритих ділянок шкіри аерозолем і краплями ОР та їх дегазації порядок використання індивідуальних протихімічних пакетів залежить від положення протигаза в момент застосування ОР.
У разі надягання протигаза порядок використання пакетів такий:
ІПП-8: відкрити пакет, достатньо змочити тампон рецептурою та протерти шкіру шиї, кисті рук; знову змочити тампон і протерти комір куртки, обшлаг рукавів (захватити тампоном зовнішню та внутрішню поверхні тканини), зовнішню поверхню лицевої частини протигаза; сухим тампоном зняти залишки рецептури зі шкіри шиї та рук; закрити та сховати флакон.
ІПП-9: зняти кришку пакета та надіти її на донну частину корпусу; втопити пробійник до упору; перевернути пакет тампоном (грибком) вниз та два-три рази різко струсити до зволоження тампона; протерти тампоном шию, кисті рук, комір, обшлаг, зовнішню поверхню лицевої частини протигаза; сухою серветкою просушити шкіру шиї, рук; витягнути пробійник уверх до упору; закрити корпус кришкою та сховати пакет.
ІПП-10: перевести пробійник у робоче положення; ударом рукою по ньому відкрити пакет і витягнути пробійник; почергово наливаючи в жменю невелику кількість рецептури рівномірно нанести її на всю поверхню шиї, кисті рук і зовнішню поверхню лицевої частини протигаза; аналогічно обробити комір куртки, обшлаг рукавів, захопивши зовнішню та внутрішню поверхні тканини; щільно закрити пакет і зберігати його до повторного використання.
Порядок використання пакетів під час раптового застосування ОР по відкрито розташованому особовому складу:
– затримати дихання, заплющити очі, лівою рукою за клапанну коробку відтягнути лицьову частину протигаза з підборіддя;
– правою рукою швидким рухом протерти шкіру обличчя, особливо ділянки, прилеглі до носа, рота, підборіддя та внутрішню поверхню лицьової частини протигаза (очі мають бути щільно заплющені протягом часу оброблення обличчя!);
– сухим тампоном (серветкою) зняти залишки рецептури (починаючи зі шкіри ділянки очей), надіти протигаз та зробити різкий видих, розплющити очі;
– протерти шию, руки, комір, обшлаг, зовнішню поверхню лицьової частини протигаза;
– у разі появі перших ознак ураження ввести антидот з індивідуальної аптечки.
Комплект дегазації зброї та обмундирування ІДПС-69
Комплект ІДПС-69 призначений для дегазації стрілецької зброї, зараженої ОР типу VX, зоман та іприт, а також для дегазації обмундирування, зараженого парами ОР типу зоман і зарин. Комплект складається з 10 індивідуальних дегазаційних пакетів ІДП-1 та 10 дегазаційних пакетів ДПС-1, упакованих у картонну водонепроникну коробку. В похідному положенні комплект перевозиться в бойових машинах піхоти, БТР, автомобілях, а під час дій у пішому порядку за вказівкою командира особовому складу видається по одному пакету ІДП-1 та ДПС-1

Комплект ІДПС-69:
1 – індивідуальні дегазаційні пакети ІДП-1 ; 2 – дегазаційні пакети ДПС-1;
3 – картонна водонепроникна коробка
Індивідуальний дегазаційний пакет ІДП-1 - призначений для дегазації стрілецької зброї.

Індивідуальний дегазаційний пакет ІДП-1:
1 – металевий балон; 2 – кришка
Індивідуальний дегазаційний пакет складається з металевого балона 1 із рецептурою та кришки 2 з полімерного матеріалу. Рецептура в балоні герметизована металевою мембраною. На корпус балона надіта поліетиленова щітка 3 для розтирання рецептури. В центрі щітки є отвір, в який вставлений пробійник 4 для відкриття мембрани балона та виливання рецептури.
Характеристики пакета
Маса пакета, г 220
Об’єм рецептури, мл 180
Час приведення пакета в дію, с 5–10
Для оброблення автомата (карабіна) з ременем використовується один пакет; ручного кулемета з магазином і ременем (гранатомета) – два пакети. Час оброблення одним пакетом – 4–5 хв. В окремих випадках пакет ІДП-1 може бути використаний для дегазації ділянок зброї та військової техніки. Він дозволяє продегазувати до 0,8–1 м2 поверхні (0,3 м2 вертикальної та 0,5–0,7 м2 горизонтальної) за 5–7 хв.
Застосовується за температури від + 40 до – 32 °С. Рецептура потрапляє на щітку самопливом. Під час потрапляння на незахищену шкіру викликає подразнення, вогненебезпечна.
Порядок використання ІДП-1 (рис. 31): відкрити пакет; поставити зброю під кутом 45–60° або на сошки та протерти щіткою зверху вниз (ремінь –
з обох сторін до промокання); протерти зброю насухо та за першої можливості почистити та змастити.

Використання ІДП-1
Дегазаційний пакет селікогелевий ДПС-1 - призначений для дегазації обмундирування і становить собою укупорку 1 із водонепроникної плівки з привареною всередині неї тканинною діафрагмою 2. Укупорка містить нитку 3 для відкриття та пам’ятку з використання пакета.
Характеристики пакета
Маса пакета, г 100
Час відкриття пакета, с 10–20
Час оброблення комплекту обмундирування, хв 10–15
Одним пакетом можна обробити один комплект обмундирування. Застосовується за температури від + 40 до – 40 °С.

Дегазаційний пакет селікогелевий ДПС-1:
1 – укупорка; 2 – нитка; 3 – водонепроникна плівка
Порядок використання ДПС-1 : відкрити пакет; легким постукуванням нанести та втерти в матеріал обмундирування порошок, обробити всю поверхню без пропусків, недоступні місця (спину, боки) обробити в порядку взаємодопомоги. Зимою додатково обробити внутрішню сторону бортів утепленої (полушубку) куртки; струсити залишки порошкуз оброблених поверхонь і після цього зняти протигаз
Дегазувальний пакет порошковий ДПП
Дегазувальний пакет порошковий (ДПП) -призначений для спеціальної обробки обмундирування, взуття та спорядження заражених аерозолем VX, іприту та парами зоману (зарину).

Дегазувальний пакет порошковий (ДПП):
1 – поліетиленовий пакет-щітка; 2 – гумовий ремінь; 3 – поліетиленова упаковка
з дегазувальною рецептурою; 4 – пам’ятка з використання; 5 – поліетиленовий мішок
Характеристики пакета
Маса пакета, г 260
Маса рецептури, г 200
Час приведення пакета в дію, с 90
Час оброблення комплекту обмундирування, хв до 10
Пакетом можна обробити два комплекти обмундирування. Застосовується за температури від + 40 до – 40°С. Термін зберігання дегазувального пакета не менше 7 років.
Порядок використання пакета ДПП – аналогічно пакета ДПС-1.
Декотнамінуючі балони (Країн НАТО)
НМАК
НМАК - Призначений для деконтамінації особового складу, ділянок ОВТ при виході із зон зараження, а також груп пробовідбору та тари з пробами перед відправкою до лабораторії.
Склад :

1–одношаровий корозійно стійкий балон; 2 - ежекторна насадка; 3 - лійка; 4- манометр; 5 – ручка для транспортування; 6 - гумовий рукав; 7 – кріплення для транспортування в техніці;8 - насос; 9 - брандспойт;
Технічні характеристики
Порівняння

Положення:
Похідне Бойове
Деконтамінаційна система АТМ-10
деконтамінаційна система ATM10- призначена для швидкого проведення спеціальної обробки особового складу, техніки, спорядження та споруд. Автономна робота АТМ10 дозволяє покрити дезактиваційним розчином площу до 90 м2. Також деконтамінаційна система АТМ10 сумісна з усіма типами розчинів, порошків і рідин для дезактивації.

Технічні характеристики
