Використання БПЛА

Сучасна війна, як показало повномасштабне російське вторгнення, неможлива без безпілотників. Вони розвідують позиції супротивника, коригують вогонь артилерії, коригують постановку аерозольних завіс та самі завдають удари. Найвідоміший дрон на озброєнні ЗСУ — турецький Bayraktar TB2. З перших днів великої війни він нищив ворожі ППО та командні пункти під Києвом, відіграв одну з головних ролей під час звільнення острову Зміїний та коригував легендарні обстріли Чорнобаївки. І це лише невеликий перелік його здобутків. Тож не дивно, що волонтерам — в Україні, Литві та Польщі — знадобилося лише кілька днів, щоби зібрати кошти на купівлю кількох таких «пташок» для ЗСУ. Проте на полі бою українські військові використовують сотні дронів різних моделей, як іноземного, так і вітчизняного виробництва.

ЯКІ ІСНУЮТЬ БПЛА

Безпілотні літальні апарати (БПЛА) мають два основних типи — ті, що працюють за принципом літака, та ті, що літають за принципом гелікоптера. Останні відомі як квадрокоптери. Окрім цього, обидва типи різняться параметрами. Безпілотники мають більший розмір, літають на довші відстані та мають кращу оптику. Натомість квадрокоптери компактні, маневрені та можуть злітати на невеликій відкритій місцевості.

В умовах нестачі спеціалізованих військових безпілотників українські бійці на тактичному рівні масово використовують цивільні дрони. За різними оцінками до 95% серед них складає продукція китайської компанії DJI та американської Autel Robotics.

Головні переваги цих дронів (переважно квадрокоптерів) — компактність, відносно невисока ціна та легкість у використанні. Вони мають непогану оптику та добре справляються з розвідувальними цілями на невеликих відстанях. Для більш ефективної роботи їх часто «перепрошивають»та оснащують додатковими батареями, тепловізорами, лінзами, підсилювачами сигналу тощо.

Комерційні дрони на озброєнні ЗСУ

В умовах нестачі спеціалізованих військових безпілотників українські бійці на тактичному рівні масово використовують цивільні дрони. За різними оцінками до 95% серед них складає продукція китайської компанії DJI та американської Autel Robotics. Головні переваги цих дронів (переважно квадрокоптерів) — компактність, відносно невисока ціна та легкість у використанні. Вони мають непогану оптику та добре справляються з розвідувальними цілями на невеликих відстанях. Для більш ефективної роботи їх часто «перепрошивають»та оснащують додатковими батареями, тепловізорами, лінзами, підсилювачами сигналу тощо.


Дрони компанії DJI ( DJI Mavic 3 та інші)

Продукція китайської компанії DJI на озброєнні ЗСУ представлена дронами моделей Mavic, Maverick, Matrice та Inspire. Зараз найбільшим попитом користуються дрони DJI Mavic 3 — одна з останніх моделей компанії, випущена на ринок у 2021 році. Хороша оптична камера дозволяє знімати відео у форматі 4К з висоти до 6 км та передавати його на пульт оператору, а тепловізор може стежити за ситуацією вночі. DJI Mavic 3 розганяється до 72 км/год, набирає висоту зі швидкістю до 5 м/с, може перебувати у повітрі 31 хвилини на радіусі у 5 км від оператора.

Дрони компанії Autel Robotics (Autel EVO II 640T Dual та інші)

Дрони Autel порівняно з продукцією DJI мають кращі технічні характеристики і відповідно вищу ціну. Так, DJI Mavic 3 на сайті виробника коштує $2 089, покращена версія DJI Mavic 3 Fly More Combo — $2 849. А найпопулярніший квадрокоптер виробництва Autel Robotics — Autel EVO II 640T Dual — у США продають $7400 (в Україні ціни залежать від курсу долара та витрат на логістику). Ця модель оснащена високоякісною 8К-камерою з роздільною здатністю 48 МП та тепловізором InfiRay. Дальність польоту дрону становить 25 км, час польоту — до 39 хвилин, швидкість — до 72 км/год, дальність зв'язку з оператором — 9 км.

Більш детально можна дізнатися про БпЛА

Основи управління та експлуатація БпЛА.Види дронів
 
Базова безпека в управлінні БПЛА
 
Тактика військового застосування Бпла

 
 зима.ЛІтати і вижити
 
Нічні полети


ISTAR.РОЗВІДКА,ЦІЛЕВКАЗАННЯ

Ударні операції з коптерами

Системи скидання вибухівки

Види боєприпасів для скидання з БПЛА.

Основи виживання оператора БПЛА.

Лекція по дешифруванню.

Застосування терміналів супутникового зв'язку Starlink операторами БПЛА.

Радіоелектронне обладнання у безпілотниках
 
Що таке Drone Forensics? (ресурс англійською мовою)
 
Базові характеристики і робочі частоти різних БпЛА ЗС РФ

Інструкція щодо отримання військової спеціальності з управління БПЛА

Безпека аеророзвідника



Подкаст "Українська аеророзвідка та війна дронів"

Система управління вогнем ISTAR: досвід війни начальника артилерії полку Азов

ВІДЕО ПРО АЕРОРОЗВІДКУ




Безпілотні літальні апарати, придбані рф в Ірані

БпЛА “Shahed-129” (Шахід 129)

БпЛА Shahed 129” (Шахід 129) – іранський одномоторний середньовисотний ударний безпілотний літальний апарат, розроблений компанією Shahed Aviation Industries у 2012 році для ПКС КВІР, здатний виконувати бойові та розвідувальні місії.
Тактико-технічні характеристики БпЛА “Shahed 129”

Виходячи з аналізу інформації отриманої з відкритих джерел щодо тактико- технічних характеристик БпЛА “Shahed-129” (Шахід-129) - це одномоторний гвинтовий БпЛА з вузьким циліндричним фюзеляжем, діаметром приблизно 65-75 см, оснащений електронно-оптичним та інфрачервоним датчиком, лазерним далекоміром для виконання місій вдень та вночі, передачі відеоданих в режимі реального часу. Час польоту близько 24 годин. Оснащений авіаційним двигуном Rotax 914. Є підвіски для 4 - 8 боєприпасів, у тому числі керованих боєприпасів “Sadid-345”. Заявлена дальність польоту становить 1700 км. Він подібний за розміром, формою та принципами застосування до американського MQ-1 “Predator” та MQ-9 “Reaper” і вважається одним із найефективніших БпЛА іранськоого озброєння.

Сильні сторони БпЛА Shahed-129” (Шахід-129)
Завдяки електронно-оптичній камері БпЛА може проводити повітряну розвідку на відстані від 60 до 80 км (в ідеальних погодних умовах). Оптико-електронні комплекси повітряної розвідки БпЛА забезпечують формування зображення районів та об’єктів в різних діапазонах спектру оптичного випромінювання (видимий, інфрачервоний) з високою ступеню деталізації. Під час одного бойового вильоту “Shahed-129” (Шахід-129) може вразити від 4-х до 8-ми цілей (в залежності від модифікації), атакуючи їх як одночасно, так і
послідовно. Має можливість автоматично повернутися на оперативний аеродром (точку зльоту) у випадку втрати управління, за допомогою інерціальної системи.

Слабкі сторони БпЛА Shahed-129” (Шахід-129)

БпЛА “Shahed-129” (Шахід 129) за значенням своєї ефективної поверхні розсіювання є достатньо помітним об’єктом для виявлення і супроводження його радіолокаційними засобами ППО. Також слід зазначити, що невелика швидкість польоту (до 150 км/год) не дає технічних можливостей здійснити протиракетний маневр. Крім того, відсутність системи попередження на пункті управління про пуски зенітних керованих ракет не дає можливості оператору вчасно вивести БпЛА з-під удару. Метеорологічні умови, особливо низька хмарність й туман, також суттєво впливають на якість виконання бойових завдань БпЛА “Shahed-129” (дальність ведення оптичної розвідки у складних метеорологічних умовах від 15 до 20 км). Крім того, існує велика вірогідність того, що зазначений БпЛА непристосований до використання в зимових умовах (складних метеорологічних умовах: мокрий сніг з дощем, сильна туманність), відсутня система захисту від обледеніння (налипання мокрого снігу), так як ніколи не використовувався в помірно-континентальній частині земної кулі, а лише в південних широтахБезпосередньо керування БпЛА “Shahed-129” за повідомленнями іранських державних ЗМІ можливе лише в радіусі 200 км (дальність стійкого сигналу з пункту управління), заявлені 3400 км може пролетіти лише на автопілоті, що унеможливлює його використання, як ударного БпЛА.
Довідково. Американські аналітики припускають, що на даний час Іран має не більше 30 одиниць БпЛА Shahed-129. До того ж виробничі потужності Ірану дозволяють виготовляти не
більше 3 (трьох) БпЛА такого типу на рік
 

БпЛА “Shahed-191” (Шахід-191)

БпЛА “Shahed-191” є дещо зменшеною копією американського дрона RQ-170 Sentinel і також побудований за схемою “літаюче крило”. Перший політ здійснив у 2014 році. За інформацією іранських ЗМІ, у якості силової установки на ньому встановлено турбореактивний двигун, який розганяє дрон до 275 км/год та забезпечує автономність близько 4,5 годин польоту на дальності до 500 кілометрів та висоті до 7500 метрів. БпЛА може бути озброєний двома керованими бомбами з осколковими бойовими частинами “Sadid-342”, які розміщуються у внутрішніх відсіках. Зліт здійснюється з автомобіля, який має на даху спеціальні кріплення (швидкість розгону автомобіля по злітно- посадковій смузі невідома).

Сильні сторони БпЛА Shahed-191” (Шахід-191)
Можливість проведення повітряної розвідки на відстані від 60 до 80 км (в залежності від погодних умов) в різних діапазонах спектру оптичного випромінювання (видимий, інфрачервоний) з високою ступеню деталізації. Під час одного бойового вильоту “Shahed-191” (Шахід-191) може вразити 2 цілі. Має можливість автоматично повернутися на оперативний аеродром (в точку зльоту) у випадку втрати управління за допомогою інерціальної системи.

Слабкі сторони БпЛА “Shahed-191” (Шахід-191) 

БпЛА “Shahed-191” (Шахід-191) за значенням своєї ефективної поверхні розсіювання є достатньо помітним об’єктом для виявлення, супроводження та знищення його засобами ППО. Складні метеорологічні умови, особливо низька хмарність й туман, суттєво впливають на якість виконання бойових завдань БпЛА “Shahed-191” щодо ведення розвідки та вогневого ураження та знижують його ефективність (визначена виробником дальність ведення оптичної розвідки від 60 до 80 км з урахуванням складних метеорологічних умов не перевищать від 15 до 20 км).Довідково: Попри те, що БпЛА серії “Шахід” анонсовані як “невидимки”, їх кілька разів збивали у Сирії ВПС Ізраїлю. Командувач ВПС Ізраїлю Томер Бар зазначив, що вони досить просунуті і близькі до західних зразків.

БпЛА “Mohajer-6” (Мохаджер-6)

Багатоцільовий БпЛА “Mohajer-6” (Мохаджер-6) призначений для проведення розвідки, спостереження, рекогносцировки та вогневого ураження. Здатен нести до чотирьох високоточних боєприпасів. Початок виробництва 2017 рік. “Mohajer-6” (Мохаджер-6) має фіксоване трьохопорне шасі, яке прибирається після зльоту, комплекс забезпечує автоматичний зліт та посадку. Має максимальну злітну вагу 600 кг, корисне навантаження 100 кг і дальність польоту 200 км. Він має максимальну швидкість 200 км/год, тривалість польоту 12 годин і максимальну висоту польоту 5400 м. БпЛА оснащений камерою з мультиспектральним сенсором, лазерним далекоміром, 2 підвісками, по одній під кожним крилом, кожна з яких може нести одну ракету Qaem TV/IR з наведенням, або одну ракету Almas. В іншій модифікації дрон має 4 підвіски, по 2 під кожним крилом, що несуть ракети того ж типу.
Сильні сторони БпЛА “Mohajer-6” (Мохаджер-6)
Можливість проведення повітряної розвідки в різних діапазонах спектру оптичного випромінювання (видимий, інфрачервоний) з високим ступенем деталізації. Під час одного бойового вильоту “Mohajer-6” (Мохаджер-6) може вразити від 2 до 4 цілей. Має можливість автоматично повернутися в точку зльоту у випадку втрати управління за допомогою інерціальної системи. Має можливість ведення РЕБ. Здатний нести керовані ракети Almas (ракета класу “повітря-повітря”) або Qaem TV/IR (лазерні, інфрачервоні або оптичні головки самонаведення (далі – ГСН), котрі здатні вражати літальні апарати та рухомі цілі.
Слабкі сторони БпЛА “Mohajer-6” (Мохаджер-6)
Виходячи з його розмірів БпЛА є достатньо помітним об’єктом для виявлення, супроводження та знищення його засобами ППО. Метеорологічні умови, особливо низька хмарність й туман суттєво впливають на якість виконання бойових завдань щодо ведення розвідки та вогневого ураження. Крім того, як і попередні БпЛА “Mohajer-6” (Мохаджер-6) непристосований до використання в зимових умовах та немає системи захисту від обледеніння, так як використовувався лише в південних широтах. Низька крейсерська швидкість (150 км/год) цього БпЛА в сукупності з великими габаритами та висотою польоту роблять його легкою мішенню для
засобів ППО, включно з ПЗРК.

БпЛА “Mohajer-4” (Мохаджер-4)

БпЛА “Mohajer-4” (Мохаджер-4) призначений для проведення розвідки, спостереження, рекогносцировки та вогневого ураження. Здатен нести до двох некерованих боєприпасів (ракети “Hydra 2”) (інформація у відкритих джерелах відсутня).
“Mohajer-4” (Мохаджер-4) має систему наведення і управління Hyarat 3, що використовує GPS навігацію. Як правило виконує політ за попередньо запрограмованій траєкторії, але оператор може вносити зміни в програму під час польоту радіоканалом. Має фіксовану передню камеру для навігації та (або) направлену вниз камеру для ведення аерофотозйомки.

Сильні сторони БпЛА “Mohajer-4” (Мохаджер-4)
Можливість ведення повітряної розвідки в різних діапазонах спектру оптичного випромінювання (видимий, інфрачервоний). Під час одного бойового вильоту “Mohajer-4” (Мохаджер-4) може вразитидо 2-х цілей. Має можливість автоматично повернутися на оперативний аеродром ( в точку зльоту) у випадку втрати управління за допомогою інерціальної системи. Має можливість ведення РЕБ та ретрансляції зв’язку.
Слабкі сторони БпЛА “Mohajer-4” (Мохаджер-4)

Виходячи з його розмірів БпЛА є помітним об’єктом для виявлення,супроводження та знищення його засобами ППО. Непристосований до використання в несприятливих погодних умовах (дощ, сніг, туман тощо). Низька крейсерська швидкість цього БпЛА в сукупності з великими габаритами та висотою польоту роблять його легкою мішенню для засобів ППО, включно з ПЗРК. Невеликий бойовий радіус.

БпЛА “камікадзе” “Shahed 136” (Шахід 136)

БпЛА “камікадзе” “Shahed-136” (Шахід-136) іранський БпЛА (баражуючий боєприпас), призначений для ураження наземних стаціонарних об’єктів шляхом наведення та контактного підриву бойової частини БпЛА. Може запускатись залпом з мобільних пускових установок, замаскованих під кузов самоскида, кожна з яких може одночасно запускати до 5 БпЛА.

Сильні сторони БпЛА Shahed-136” (Шахід-136)
Можливість ураження стаціонарних об’єктів на великих відстанях. Невеликі розміри та висока швидкість зменшують можливості ефективної боротьби з ними засобами ППО.
Слабкі сторони БпЛА Shahed 136” (Шахід 136)
Інерціальна система наведення зменшує точність влучання.
УВАГА! Чим далі знаходиться ціль, тим більша похибка за рахунок зносу вітром БпЛА та впливу інших погодних умов). Невелика бойова частина, що в сукупності з невисокою точністю створює обмежені можливості щодо ураження цілей. Низька якість виготовлення.
Не може використовуватись для ураження рухомих цілей.